Докладът дава съществен принос към текущата работа, провеждана на европейско ниво и резултатите ще бъдат взети пред вид от Европейската комисия, която разработва бъдещите си предложения за действие против антимикробната резистентност.
“EFSA обедини редиците си с ECDC и страните членки, за да даде на политиците този основополагащ доклад”, каза д-р Хуберт Делуйкер, Директор по оценка на риска и научно подпомагане в EFSA.
“Имайки пред вид заплахата за общественото здраве от антимикробната резистентност, тези два органа, в близко сътрудничество с колегите си от различни европейски институции, прокарват пътя за хармонизиране на методологиите за събиране на данни в ЕС от медицинския, ветеринарния и хранителния сектор.”
Директорът на ECDC, Марк Спренгер добави “Нашата обща цел е да хармонизираме надзора и мониторинга на антимикробната резистентност при инфекции, които се предават между хора и животни. Тази информация е критична за вземане на информирани решения за контрол на антимикробно резистентни инфекции, които засягат увеличаващ се брой хора в Европа”.
Антимикробните средства се използват в хуманната и ветеринарната медицина за елиминиране на микроорганизми, причиняващи инфекции, като бактериите. При животните, отглеждани за храна, антимикробните средства, използвани за лечение на различни инфекциозни болести, могат да бъдат същите или подобни на тези, използвани при хора.
Резистентност към антимикробни средства настъпва когато микроорганизмите развиват механизми, които намаляват ефективността им или правят използването им неефективно. Резистентните бактерии могат да се разпространяват по много пътища. Когато у зоонотични бактерии в животни и храни настъпи антимикробна резистентност, тя може да компрометира ефективното лечение на инфекциозни заболявания и у хора.
Докладът, основан на данни от 2009 г. показва, че голям дял от Campylobacter у хора е резистентен към антибиотик от критично значение за лечението на болестите у хората: ципрофлоксацин, принадлежащ към групата на флуорокинолоните. При животните, голяма или умерена част от Salmonella (при пилета), Campylobacter и не-причиняващите заболяване E. coli е също резистентна към този антибиотик.
Малка част от Salmonella при хора и Salmonella и не-причиняващи заболяване E. coli при животни са резистентни към цефалоспорини от трето поколение, антибиотик, считан от СЗО за критично важен в човешката медицина.
Ключови резултати в доклада
Хора
Животни
Зоонозите са инфекции и заболявания, които се предават между животни и хора; най-често отчитани са Salmonella и Campylobacter (вижте годишния доклад за зоонозите на EFSA и ECDC). Зоонотичните бактерии, резистентни към антимикробни средства, са от особена важност, тъй като могат да компрометират ефективното лечение на инфекции при хора и животни.
Европейският орган по безопасност на храните и Европейският център по превенция и контрол на болестите анализираха информацията, подадена от 25 страни членки на ЕС (и две страни, нечленуващи в ЕС – Норвегия и Швейцария) за антимикробна резистентност при изолати на Salmonella и Campylobacter от хора, храни и животни и при не-причиняващи заболявания изолати от Escherichia coli и ентерококи от животни и храни през 2009 г. Не-причиняващите заболявания E. coli и ентерококи се използват за опоказване на нивото на антимикробна резистентност при нормалната бактериална флора в червата на здрави животни. EFSA анализира резистентността към антимикробни средства при зоонотичните бактерии в животни и храни от 2004 г.
Флуорокинолоните (като ципрофлоксацин), цефалоспорините от трето поколение (като цефотаксим) и макролидите (като еритромицин) са определени от СЗО като критично важни антимикробни групи в хуманната медицина.