Стафилококови ентеротоксини. Четиринадесет ДЧ са докладвали 346 взрива, причинени от стафилококов ентеротоксин, което е 6,4% от всички докладвани взривове. Подобно на 2011г., когато има 345 взрива, докладваната честота е 0,07 на 100 000. Най-големият брой на взривовете е докладван от Франция (300, 86,7%), като за повечето случаи има само слаби доказателства. Има и един смъртен случай.
Детайлна информация за взривове със силни доказателства за Staphylococcus enterotoxin. От всички 34 огнища, 26 са големи и 8 са домашни. Най-често докладваните места са ресторанти, кафенета, барове, хотели (11 взрива), следвани от домашни кухни (при 9 взрива). Самостоятелно или в комбинация, са докладвани нарушения във времето и температурата на съхранение (4 взрива), неадекватно изстудяване (3 взрива), неадекватно температурно третиране (2 взрива), контаминирани съдове (2 взрива) и необработени контаминирани хранителни съставки (1 взрив). За 20 взрива факторите не са изяснени.
Вируси. Двадесет (20) държави членки (ДЧ) са докладвали общо 752 хранителнивзрива, предизвикани от вируси, с изключение на 4 водни взрива. Това представлява 14 % от всички взривове, докладвани в ЕС, както се наблюдава повишение с 44,3 % в сравнение с 2011г. (521 взрива). На национално ниво, съществено увеличение на броя хранителни взривове, предизвикани от вируси, има в Латвия (29 взрива през 2011г., сравнени с 311 случая през 2012г.). Като цяло, степента на докладване в ЕС е била 0,15 взрива на 100 000 човека. Латвия е докладвала болшинството от случаите (41,4 %), следвана от Полша (17,8 %). Един фатален случай без солидни доказателства е бил докладван от Франция, а две трети страни са докладвали общо 15 случая.
Само 13,4 % (101 случая) от докладваните взривове, предизвикани от вируси, са подкрепени от сериозни доказателства и са били съобщени от 12 ДЧ. Дания е съобщила за 32,7% от всички вирусни взривове в ЕС, за които е имало сериозни доказателства. Делът на общите огнища със силни доказателства, в рамките на всяка страна варира значително сред ДЧ. Най-малко случаи, подкрепени от силни доказателства, са съобщени от Словакия (1.1%), докато Белгия и Словения информират за най-много такива случаи (100%).
От особено значение е един взрив, предизвикан от Norovirus, за което има солидни доказателства, и е докладвано от Германия. Засегнати са общо 10 950 души, а 38 са хоспитализирани. Това огнище е възникнало в училище/детска градина и е свързано с партида замразени ягоди от Китай, разпространени предимно чрез голяма кетъринг компания.
Докладвано е за два смъртни случая, предизвикани от calicivirus във Великобритания и Швеция. Във Великобритания, взривът е свързан с консумация на сурови стриди в ресторант като са засегнати 6 човека. В Швеция е възникнала хранителната инфекция в ресторант след консумация на зеле като са засегнати 27 човека. Предполагаемият източник на инфекцията са контаминирани съдове.
Паразити. Общо 37 хранителни взрива, предизвикани от вируси, са докладвани от 11 ДЧ, с изключение на една инфекция, предизвикана от вода. През 2011г. са докладвани 30 случая, които представляват 0,7% от взривове с хранителен произход, докладвани през 2012г. Повечето от случаите (25) са предизвикани от Trichinella (67.6 %). Само 13 от тези случаи обаче са били подкрепени от солидни доказателства. 9 от тях са предизвикани от Trichinella и са докладвани от две ДЧ (8 случая от Румъния и 1 от Испания). Видова
идентификация е била извършена само в 4 от случаите (T. spiralis).
По отношение на докладваните девет случая на Trichinella, споменати по-горе, два от тях са класифицирани като големи, а останалите седем са възникнали в домашни условия.
Седем случая са свързани с консумацията на свинско месо от домашни свине, в един от диво прасе, а при един видът на консумираното месо и продуктите, произведени от него, не са определени. Всички случаи са възникнали в домашни условия, като са засегнати 48 човека, от които 37 са хоспитализирани. Факторът, който е допринесъл най-много за възникване на инфекцията, е незадоволителната топлинна обработка, а в един от случаите не е докладвана причина.
Два хранителни взрива, за които има сериозни доказателства, и предизвикани от Cryptosporidium spp., са докладвани от Финландия и Великобритания. Във Финландия, са засегнати 264 човека, консумирали салата, сервирана в 5 различни ресторанта в 4 града. Някои от пробите, взети от засегнатите хора, са положителни за Cryptosporidium spp. При проведеното проучване е установено, че именно салатата е била най-консумираната храна във всички ресторанти. Взривът във Великобритания също е свързан с консумация на салата,в следствие на което са засегнати 305 човека. Причините, които са допринесли за възникване на инфекцията, са неизвестни.
Великобритания е докладвала инфекция, предизвикана от
Giardia intestinalis (Giardia lamblia), и която е свързана със смесени храни, най-вероятно салати. 5 човека са засегнати вероятно с кетърингова и столова храна. Причината е контаминирано оборудване за обработване на за храни. В Испания е регигистрирана инвазия с
Anisakis след консумация на риба- засегнати са 6 човека. Регистриран е и воден взрив причинен от
Cryptosporidium parvum.
Други причинители. В категорията „други причинители“ са включени хистамин, морски биотоксини, токсини в гъби, микотоксини, атропин, както и неизвестни токсини. 12 ДЧ съобщават за 137 хранителни взрива, предизвикани от други причинители. Това представлява 2,6 % от всички хранителни инфекции, докладвани в ЕС и е повече с 21,2 % в сравнение с 2011г., когато са докладвани 113 случая. Това повишение се дължи основно на завишен брой инфекции, съобщени от Франция (43 през 2011г. и 82 през 2012г.). Докладваното ниво е 0,03 на 100 000 души, като при Малта е най-високо – 0,48. Франция и Испания са съобщават за 78.8 % от хранителните инфекции. 34 взрива са предизвикани от хистамин след консумация на риба и рибни продукти, 30 от тях са големи, а 4 са възникнали в домашни условия. Местата на заразяване са хранителни заведения (17 от случаите), столове/кухни (4 случая), училища/детски градини (3 случая). Основните причини за възникване на инфекцията, са време на съхранение и температурни нарушения (в 10 от случаите).
По отношение на морските биотоксини, от докладваните 18 случая, основният преносител са риба и рибни продукти (72,2 % от случаите). След консумация на ракообразни, стриди, морски мекотели и продукти, произведени от тях са възникнали останалата част от случаите (5). 9 взрива са възникнали в домашни условия, а други 9 са големи. Основните места на заразяване са в домашни условия/домашни кухни (10) и 5 случая в хранителни заведепия. Причините за възникване са неизвестни при 15 взрива, а при други два причина са непреработени хранителни добавки.
Един хранителен взрив, асоцииран с токсини в гъби, е докладван от Полша след консумация на Amanita phalloides. Засегнати са трима души, които са хоспитализирани. Испания е съобщила за 6 случая – всичките възникнали в домашни условия и свързани с консумация на зеленчуци и сокове, един от които е фатален.
По отношение на микотоксините, Дания съобщава два големи взрива, които са свързани с лектин посредством консумация на зеленчуци.
Неизвестни причинители. Деветнадесет ДЧ са съобщили за 1 478 хранителни взрива през 2012г. (27,6% от всички хранителни взривове), при които причинителят не е бил известен, с изключение на едно огнище, предизвикано от вода със сериозни доказателства. Това представлява намаляване с 26,9% от общите взривове, дължащи се на неизвестни причинители, в сравнение с 2011г. (2 022 броя).
Взривове, предизвикани от вода. Взривовете, предизвикани от вода, могат да бъдат потенциално много мащабни, особено когато питейната вода е контаминирана. При водните взривове доста често се откриват няколко зоонозни агента, които могат да се срещнат и при хората в резултат на неспецифична контаминация, например замърсяване с отпадни води.
През 2012г., 4 ДЧ са съобщили за 16 водни взрива, за които е имало солидни доказателства, и които са засегнали 1,113 души, 8 от които са били хоспитализирани. Не са докладвани смъртни случаи. Открити 4 различни патогена – калицивирус, веротоксигенна E. coli, Cryptosporidium parvum и ротавирус. При един от взривовете причинителят е бил неизвестен.
Всичките 10 случая на веротоксигенна E. coli са докладвани от Ирландия, за 7 от тях е съобщено, че имат връзка с частна канализация или кладенци.
Недостатъци при обработката на водата са посочени като причина за възникването на 4 генерализирани взрива, най-големия от които е възникнал в Гърция със засегнати 552 човека, от които двама са били хоспитализирани.