Микотоксините са токсични съединения, произвеждани от различни видове плесени, принадлежащи главно към родовете Aspergillus, Penicillium и Fusarium. При подходящи окръжаващи условия, с благоприятна температура и влажност, тези плесени пролиферират и могат да произведат микотоксини. Обикновено те преминават в хранителната верига чрез замърсени култури за храна за хора и животни, главно зърнени култури.
Наличието на микотоксини в храни за хора и животни могат да повлияят на здравето на хора и животни, тъй като могат да причинят много различни здравни ефекти като индуциране на рак и мутагенност, както и естрогенни, стомашночревни и бъбречни разстройства. Някои микотоксини са и имуносупресивни, намалявайки съпротивлението на заразни заболявания.
EFSA осигурява научни съвети и оценки на риска за микотоксини за управляващите риска в ЕС, за да им помогне да оценят необходимостта от регулаторни мерки по отношение на храни за хора и животни, замърсени с микотоксини. По-специално от EFSA се изисква да:
Законодателството на ЕС защитава консуматорите чрез:
Максималните нива за микотоксини и някои други замърсители в храни са определени в Регламент (EC) 1881/2006 и последващите допълнения и изменения. Предложения за методи за пробовземане и анализ за официалните контролни органи за микотоксини са въведени с Регламент (EC) 401/2006.
Директива 2002/32/EC определя максимални нива на замърсители, включително микотоксини, разрешени в храни за животни. Поради голямата вариабилност между отделните години и ограниченият остатък от храни за хора към храни за животни на токсини на Fusarium и охратоксин А,в Препоръка 2006/576/EC беше приет двустъпков подход за тези микотоксини.
EFSA събира и оценява данни за наличие на микотоксини в храни за хора и животни. Той подготвя и насоки за кандидатите как да провеждат оценката на безопасността и ефикасността на добавките към храни за животни, които подпомагат намаляването на замърсяването на храните с микотоксини.
Отделът на EFSA по мониторинг на храни и химикали осигурява непрекъснатостта на събирането на данни за микотоксини, интегрирайки новогенерирани данни за наличие в съществуващите бази данни и подпомагайки създаването на нови такива.
Панелът на EFSA по замърсители в хранителната верига (CONTAM) е предоставял на управляващите риска научни съвети за информиране на тяхното вземане на решение по определяне на максимални нива на микотоксини в храни, оглеждал е рисковете за здравето на хората и е определял поносим дневен прием за различни микотоксини. Работата на EFSA по афлатоксини, вид микотоксини, намерени в готови за консумация бадеми, лешници и пистачо, е описана подробно в отделна тема.
Панелът CONTAM също разглежда и наличието на специфични микотоксини (като охратоксин А, деоксиниваленол или зеараленон) в храни за животни, оценявайки безопасността им за здравето на хора и животни. В тези случаи той разглежда експозицията, нивото на пренасяне от храни за животни към храни от животински произход и идентифицира материали за храни за животни, които могат да се разглеждат като източник на замърсяване.
Панелът по добавки и продукти или вещества, използвани в храни за животни провежда съответна работа по безопасността за животни на добавки, съдържащи вещества, използвани за намаляване на замърсяването на храните за животни с микотоксини. EFSA е предоставял съвети по насоките, които трябва да се спазват за подаване на заявления за разрешаване на добавки към храни за хора и животни.
Искания за становища на EFSA за риск за здравето на хора и животни, свързани със следните микотоксини в храни за хора и животни: